מידע למטייל
טבע וגונגלים
בעלי חיים וטבע
בסרי לנקה 92 סוגי יונקים, 242 סוגי פרפרים, 435 סוגי ציפורים, 107 סוגי דגים ו-81 סוגי נחשים. העושר העצום של עולם החי אינו מוגבל לשמורות הטבע, ואין זה נדיר לראות לטאות ענק חוצות את הכביש. גם להקות פרפרים, ציפורים, נמיות וקופים הם מחזה נפוץ. ולא לשכוח את עדרי פילי בר, הנמרים והדובים. מומלץ לצאת לספארי באחת משמורות הטבע הרבות הפזורות באי.
למעשה, כרבע משטחה של סרי לנקה מכוסה עדיין ביער טבעי, ובאי נמצאות שמורות רבות ומגוונות. אנחנו נתמקד במוכרות ובמתויירות ביותר, אבל נשמח לתפור עבור המטיילים חובבי הטבע טיולים של עד חודש שכל-כולם שמורות הטבע, היערות והלגונות שמציעה סרי לנקה בשפע מרהיב.

שמורות יאלה
שמורת יאלה, הנמצאת בדרום-מזרח האי, היא מקום טוב לצפייה בעדרי פילים ונמרים, זוחלים וציפורים. במקור היתה השמורה אזור ציד, וב-1938 הוא הוכרז כשמורה. זו מחולקת לחמישה אזורים עיקריים, שהמתוייר בהם הוא יאלה מערב. הלה מהווה בית ל-35 נמרים שהם זן אנדמי לסרי לנקה, וכן ל-135 מיני ציפורים. שרבות מהן נמלטות מהחורף האירופי הקשה לקיץ הנצחי השורר באי. הנוף מזכיר סוואנה אפריקאית, לצד אגמים ואזורים מסולעים.

שמורת מישורי הורטון שוכנת ברמה שבדרום האי, לא רחוק מנוראליה. הרמה, שגובהה מעל ל-2000 מטר, מכילה יער מהעתיקים בעולם שנראה כאילו יצא מהאגדות. שרכים ענקים וטחבים, אגמים טובלים בערפל ועדרי איילים רועים כאן לצד נמרים וזן מיוחד של קופים. באזור כולו יש אפשרות למסלולי הליכה בדרגות קושי שונות, אופני הרים, סוסים ועוד.

שמורות מינאראיה וסינהרגה
שמורת מינאראיה מאכלסת עדר של 150 פילי בר, ולצידם קופים, איילים ונמרים. העונה המומלצת: יוני עד ספטמבר. בעונה היבשה מאגרי המים רדודים ויש אפשרות לצפות בציפורים ובעדרי איילים.
השמורה היא השריד האחרון ליער גשם שכיסה בעבר את האי כולו.
צמרות העצים, המתנשאות לגובה 45 מטר, מטילות צל במשך רוב שעות היום. ביער המדהים הזה תוכלו למצוא סחלבים נדירים, שרכים, ציפורים וגם נמרים. לצידם חי כאן עדר נדיר של פילים, מהאחרונים החיים ביער גשם שכזה. 217 מיני עצים, 45 זני נחשים ומשקעים אדירים בכמות של עד 5000 מ"מ בשנה יוצרים ג'ונגל מרהיב וסבוך. בעזרת מדריך מתאים אפשר לזכות בחוויה ייחודית לחובבי טבע וצמחייה.

שמורת וילפאטו
שמורת "וילפאטו" שוכנת בצפון-מערב האי, ולאחרונה נפתחה שוב לציבור הרחב ולתיירים. הטיול בשמורה מומלץ על גבי רכבי 44X, והוא יכול לבוא בשילוב עם סיור במשולש התרבותי.
היום, בתיאום מראש ובהדרכה מתאימה, ניתן ליהנות מהשמורה הענקית המהווה בית לנמרים, פילים, תנינים וציפורים רבות.
העונה המועדפת היא מינואר עד מאי.תחבורה ברחבי האי
נהיגה בסרילנקה
מומלץ להימנע מנסיעה בשעות החשיכה. השילוב של מצב כבישים רעוע, תאורה חלשה והולכי רגל הנוהגים לצעוד בחשיכה מוחלטת – הם מתכון בדוק לסכנה, בעיקר לנהג שאינו מיומן בנסיעה באי.
כבישים מסוימים, בעיקר באזור נוראליה ובמישורי הורטון, דורשים מיומנות נהיגה גבוהה וניסיון ליד ההגה.
מהסיבות הנ"ל, הדרך האידיאלית לטייל בסרי לנקה למי שמגיע לחופשה של עד שלושה שבועות היא בעזרת רכב ונהג/מדריך. ניתן לשכור רכבים לנהיגה עצמית, אבל די במבט אחד בתנועה הכוללת כדי להרתיע מהרעיון: זרם של אופניים, אופנועים, עגלות רתומות לשוורים, מכוניות, אוטובוסים ומשאיות מתערבבים אלה באלה, כאשר חוקי התנועה הם בגדר המלצה בלבד, ומצב הכבישים מצריך נהג מיומן המכיר את הדרכים היטב.
אוטובוסים
ישנם שני סוגי אוטובוס עיקריים: מקומי ובין-עירוני (אינטרסיטי). המקומי לא ממוזג, עוצר בכל תחנה מזדמנת ודוחס את הנוסעים ללא הגבלה, כשאף אחד לא מתלונן, והכל נעשה בשקט סרי-לנקי הטיפוסי כל כך למדינה.
האוטובוסים הבין-עירוניים ממוזגים ומסיעים כמות מוגבלת של נוסעים. רובם ישירים וכמעט אינם מעלים נוסעים בדרך. כדאי להימנע מנסיעה בלילה בגלל מצב הכבישים והתאורה.
רכבות
רכבת בסרי לנקה היא חוויה מיוחדת. בקווים הארוכים ישנן שלוש מחלקות:
מחלקה שלישית - הדוחסת אנשים ללא הגבלה, חלקם תלויים מהקרון בין שמים וארץ. למרות קרונות נוספים שקיבלה הממשלה המקומית מסין יש מצוקת מקום קשה בימי חול בחלק מהקווים - בעיקר לקולומבו וממנה.
מחלקה שנייה - בה יש מקומות מסומנים והיא נוחה למדי.
מחלקה ראשונה – קיימת רק בקווים מסוימים, וניתן ליהנות בה ממיזוג וממקומות שמורים.
רכבת מיוחדת היא הרכבת מקולומבו לבדולה. בהזמנה מראש יש אפשרות לשבת בקרון חצי-שקוף המקנה נוף פנורמי. במשך הנסיעה עוברת הרכבת בנופים ירוקים ומרהיבים של ג'ונגלים ומטעי תה מאופק לאופק.
ברכבת ניתן לקנות אוכל מקומי, ופירות מרוכלים מקומיים המציעים את מרכולתם לכל דורש בקולי קולות.
התחנה המרכזית של הרכבת נמצאת בקולומבו ומכונה "פורט". ליד הכניסה תוכלו למצוא סניף של משרד התיירות הסרי-לנקי, שפקידיו ישמחו לספק מענה לכל שאלה, כולל זמני רכבות, מחירי כרטיסים והכוונה לתיירים החולפים בתחנה.
כדאי להימנע מנסיעה בחגים לאומיים או ימי "פויה" (חג הירח המלא ביוני), אז הרכבות והתחנות עמוסות ומתעכבות זמן ממושך.
טוקטוק
ה"טוקטוק", המוכר ממזרח אסיה ומכונה כאן גם טריוולר, והוא אפשרות תחבורה נוחה בתוך הערים הצפופות. חשוב והכרחי לבדוק את מחיר הנסיעה לפני הכניסה לטוקטוק. הנהגים המקומיים יודעים לגבות מהתיירים או מהזרים מחיר שעלול להיות גבוה פי חמישה או עשרה משהם יגבו מהמקומיים. ניתן להתמקח בנימוס ולשמוע את תלונות הנהג על מחיר הדלק ומצב הכבישים, ממש כמו כל נהג מונית מצוי בישראל.
כדאי לדעת שאם הנהג ייאלץ לחכות או לעצור פעמים רבות, המחיר ישתנה למרות שסוכם מראש.
נסיעה בקולומבו מאזור פורט לאזור באמבליפיטיה (מרכז המלונות) תעלה כ-500 רופי (5$).
תעודת זהות סרילנקה

השם סרי לנקה
: מורכב מצמד מילים בסנסקריט - "סרי" שפירושו קדוש, ו"לנקה" שפירושו אי.
גיאוגרפיה: סרי לנקה הוא האי ה-25 בגודלו בעולם. נמצאת ליד החוף הדרום-מזרחי של תת-היבשת ההודית. מידות: 433 ק"מ מצפון לדרום, 244 ק"מ ממזרח למערב. שטח: 66,000 קמ"ר
ההר הגבוה: פיטוראטאלגנה, מתנשא מעל נוראליה לגובה 2524 מ'.
באי מאות נהרות ונחלים. הגדול שבהם, מהוולי גנגה, זורם לאורך 860 ק"מ, מאזור אדמס פיק עד לטרינקומאלי.
עיר הבירה: קולומבו
אוכלוסיה: כ-19.9 מיליון נפש, רק רבע מהם מתגוררים בערים.
הסינגלים מונים 72% מהאוכלוסייה, ברובם המוחלט בודהיסטים.
הטאמילים מונים 18% מהאוכלוסייה, ברובם המוחלט הינדים.
המוסלמים מונים 9% מהאוכלוסייה, נקראים גם "מורים", צאצאי הסוחרים המוסלמים שפקדו את האי.
אחוז יודעי קרוא וכתוב: 99%
פער שעות: 3.5 שעות קדימה משעון ישראל
שפות רשמיות: סינהלה, טאמילית ואנגלית.
משטר: רפובליקה סוציאליסטית. בחירות נערכות במחוזות השונים במהלך השנה. הנשיא, שמכהן גם כמפקד הצבא וכראש הממשלה, נבחר כל 4 שנים
מתח חשמלי: 220 וולט
קידומת בינלאומית: 0094
אקלים ועונות מומלצות לביקור: סרי לנקה, השוכנת קרוב לקו המשווה, מתאפיינת באקלים טרופי ונתברכה במשקעים רבים.
לסרי לנקה שני מונסונים ממאי לאוגוסט, כאשר החלק המערבי והדרומי נמצאים תחת השפעת המונסון. העונה היבשה של אזור זה היא מדצמבר עד מרץ.
מאוקטובר עד ינואר החלק הצפוני והמזרחי של האי גשום. שם העונה היבשה נמשכת ממאי עד ספטמבר. המשמעות: בכל זמן נתון ניתן למצוא כאן חופים שטופי שמש ויש לאן לטייל.
הטמפרטורה הממוצעת: 30-25 מעלות בחופים, מה שמאפשר לטייל גם בעונה הגשומה.
באזור ההררי של קאנדי ונוראליה הטמפרטורה הממוצעת היא בין 22-16 מעלות והלילות קרים.
כמויות המשקעים השנתיות בדרום מגיעות לכ-4000 מ"מ, לעומת האזור היבש שמקבל "רק" 1000 מ"מ בשנה.
הצמחייה הטרופית תלווה את המטייל לאן שרק יפנה. ירוק על גווניו השונים הוא הצבע השולט באי, מה שנותן הרגשה של חממה טבעית לאורך כל השנה.
היסטוריה - כללי
לסרי לנקה היסטוריה ארוכה ועשירה, שילוב של תרבות מקומית ותרבויות מיובאות על ידי שושלות מלכים ששלטו באי. אלה בנו כאן מבנים אדירים, ארמונות, מצודות, ערים ערים, מערכות מים ומאגרי ענק למי הגשמים - חלקם עדיין בשימוש. חלק מהמבנים נזנחו וכוסו בחלקם ע"י הג'ונגל, ורק בתחילת המאה ה-20 החלו בחשיפתם. חובבי ארכיאולוגיה ותרבויות עתיקות ימצאו עניין בעיקר במשולש התרבותי שבצפון-מזרח האי. סיגירייה, אנורדפורה ופולונראה מספרות את סיפור אותן ממלכות קדומות.
ננסה לסקור את אבני הפינה העיקריות בהיסטוריה של סרי לנקה, כל אחת מהן בעלת עומק ומשמעות תרבותית-חברתית עצומה.
פרהיסטוריה
בתקופות הפרה-היסטוריות סרי לנקה היתה מיושבת על ידי שבטי ציידים-לקטנים, נוודים שהמערכת הכלכלית שלהם התבססה על איסוף פירות וירקות ועל ציד בעלי חיים. חלקם הגיעו מדרום הודו, שרידים של הישובים הקדומים בהם התגוררו נמצאו במערות. שלדים, כלי אבן פשוטים ושברי חרסים נמצאו באתרים שונים באי, לרוב ליד הנהרות הגדולים (למשל בקיטוגלה).
אותם שבטים האמינו בכוחות הטבע, בחיות ובאלי יער. מהתרבות הקדומה הזאת לא השתמרו מסמכים או כתבים, אבל את שרידי אותם שבטים קדומים ניתן למצוא ב"וואדה" המתגוררים במספר שמורות מצפון לקאנדי. חלקם משמרים מסורת עתיקה של שימוש בצמחי מרפא ומחשיבים עצמם כתושביה המקוריים של סרי לנקה.
מלכות אנורדפורה
במאה ה-6 לפני הספירה ויגאיה, בנו של מלך צפון הודו, נחת בסרי לנקה עם 700 לוחמים אחרי שנמלט מעונש מוות. לפי המסורת הסינגלית הוא הגיע לחופי האי באותו יום בו בודהה הגיע להארה. לקריאה בהרחבה לחץ כאן
 

יצירת קשר
טלפון: 94779842289+
פקס: 94719380152+
מייל: molcho.ziv@gmail.com
סקייפ: ziv.molcho

טופס יצירת קשר

 

 

דברים שכדאי לדעת
דברים שחשוב לדעת


ב31 ליולי עד ה15 לאוגוסט 2011 מתקיים פסטיבל הפרהרה בקנדי בזמן הפסטיבל העיר קנדי מלאה בתיירים ובמקומיים הקדימו להזמין את הטיול ולקבל אישור על המלונות כדי להבטיח חופשה רגועה ומוצלחת ואת אחד מהפסטיבלים היפים בדרום מזרח אסיה


מזג האוויר היום
בעיר הבירה של סרי לנקה, קולומבו

 

 

 
 
דף הבית

---------------------------------------------

מידע למטייל

---------------------------------------------

מסלולי טיול

---------------------------------------------

סרי לנקה

---------------------------------------------

מלדיבים

---------------------------------------------

טיפים למטיילים

---------------------------------------------

המלצות מטיילים

---------------------------------------------

גלריה

---------------------------------------------

קישורים מומלצים

---------------------------------------------

מפת האתר

---------------------------------------------

תנאי שימוש באתר

---------------------------------------------

מאמרים

---------------------------------------------

 

כל הזכויות © שמורות לאתר "זיו טורס"